Штолен - прикраса різдвяного столу!
Штолен — традиційна німецька випічка, яка своєю формою та білим кольором повинна була «нагадувати» загорнутого у пелюшки Христа-немовлятка.
Тоді штолен споживали у різдвяний піст, тому дріжджове тісто готувалося на воді з додаванням ріпакової олії. Смак такого штолену не подобався німецьким шляхтичам, через те в середині XV століття саксонський курфюрст Ернст та його брат герцог Альбрехт звернулися до Папи Римського Миколая V із проханням скасувати заборону на використання вершкового масла, проте отримали відмову.
Лише у 1491 році Папа Інокентій VIII у своєму бреве, відомому як «масляне», дав згоду на заміну ріпакової олії на масло у приготуванні штолену, але з умовою «покаяння» у формі фінансової підтримки будівництва Фрайберзького собору. Отож можна сказати, що до створення сучасної рецептури штолена Папа Римський долучився також.
За переказами, ідея додати у різдвяний штолен поживні складники — фрукти та горіхи — спала придворному пекарю Генріха Драздо з Торгау. «Драздовський штолен» мав попит по всій Саксонії.
Дрезденський штолен — найвідоміший різновид цієї випічки — вперше згаданий 1474 року в рахунку, виставленому дрезденському двору. З 1500 року дрезденський штолен почали регулярно продавати на Штрицельмаркті — різдвяному ярмарку в Дрездені. З 1560 року серед дрезденських пекарів існує традиція передавати владним князям величезні різдвяні кекси (штолени) вагою в 36 фунтів. У 1648 році дрезденські пекарі домоглися того, що на цьому ярмарку стали продавати винятково штолени, виготовлені в Дрездені.
Оскільки у цьому році Україна офіційно святкує Різдво Христове зразом з усім християнським світом 25 грудня, Double D пропонує Вам приготувати свій варіант святкового штолену. Хоча класична рецептура передбачає дріжджове тісто, ми пропонуємо варіант ніжного тіста з додаванням кисломолочного сиру. Чи можна вважати його справжнім штоленом, це вирішувати Вам, а от те, що він Вам обов’язково сподобається – гарантуємо.
Отже, для приготування штолену нам знадобиться:
Масло вершкове – 250 г (у тісто)
Масло вершкове – 100 г (на просочування)
Цукор -250 г
Сир кисломолочний (творог) 9% - 250 г
Ванілін або ванільний цукор – 10 г
Розпушувач – 10 г
Борошно – 550-600 г
Яйця – 2 шт
Апельсин (цедра) -15 г (з 1 середнього апельсину)
Цукати та сухофрукти – 300 г (родзинки, цукати, горіхи на ваш вибір)
Цукрова пудра на посипку – 300 г
Ром – 80 мл
Процес приготування:
1.Попередньо замочуємо цукати у ромі на 1-2 години (при випіканні алкоголь випарується, тому не хвилюйтеся за діток), обсмажуємо горіхи на сухій сковороді.
2. Перетираємо творог щоб отримати більш пухку масу.
3. Збиваємо вершкове масло кімнатної температури з цукром, додаємо дрібку солі.
4. Додаємо яйця по одному, продовжуємо взбивати.
5. Додаємо творог, ванілін, розпушувач (попередньо змішаний). Збиваємо до онорідної маси.
6. Додати борошно, цукати, горіхи.
7. Тісто повинно бути м’яким, але не прилипати до рук. Щоб зручно було формувати наші майбутні штолени.
8. Випікаємо при температурі 180 градусів 40-45 хвилин (в залежності від конфігурації та потужності вашої духовки).
9. Після охолодження змазуємо розтопленим вершковим маслом, рясно посипаємо цукровою пудрою.
10. Загортаємо у фольгу, у такому вигляді він збережеться на термін до 1,5 місяця.
Сподіваємося, наш рецепт стане Вам у нагоді до різдвяного столу.
Смачного та щасливого Різдва!